Tepkiler sonrası Armağan Çağlayan'dan açıklama

Ünlü televizyoncu ve aynı zamanda hukukçu Armağan Çağlayan'ın, Youtube'de yaptığı programa konuk aldığı Çatlak Şanzel lakaplı pavyon şarkıcısının, 17 yaşında öldürdüğü doktor için hiçbir bir pişmanlık duymadığı anları yayınlaması sosyal medyada kullanıcıların tepkisini çekti. Bu tepkiler sonrasında Armağan Çağlayan'dan açıklama geldi.

Program sonrasında sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi haline gelen Armağan Çağlayan'a başta sağlık çalışanları olmak üzere birçok kişi tarafından eleştirel yorumlar yapıldı. Bu eleştiriler üzerine Armağan Çağlayan'dan beklenen açıklama geldi.

Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Armağan Çağlayan, "Dün yayınlanan Çatlak Şanzel videosu ile ilgili gelen tepkiler üzerine açıklama ihtiyacını hissediyorum, çoğu izleyicimizin de yorumlarda belirttiği gibi bir hukukçu olarak söylemek isterim ki, Şanzel Hanım yaptığı büyük yanlışın cezasını Türk Ceza Kanununa göre almış, daha sonra infaz kanunu ile de cezasını çekmiştir. Bir “suçlunun” cezasını çektikten sonra “ömür boyu” “katil” “hırsız” olarak toplum tarafından damgalanıp yaşayıp yaşamayacağı, tamamen hukuk sosyolojisinin ve “ toplumun değer yargılarının” işidir. Bu suç ve suçlu kavramına insanların kişisel olarak nereden baktıkları ile alakalı tamamen. Benim fikrimi sorarsanız, cezasını çekmiş bir “hükümlünün” ömür boyu dışlanmasının ve ötekileştirilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Daha çok onun hikayesini dinlerken kendim de dahil olmak üzere tüm yargılarımızdan sıyrılıp hepimizin onu ve onunla aynı kaderi paylaşanların buraya nasıl geldiklerini anlaması, onları dışlayan sistemi sorgulaması gerektiğini düşünüyorum.

Tam da bu noktada, bana gelen “gülünecek ne var?” Eleştirisi ile ilgili de bir kaç şey söylemek isterim. Güldüğüm şey ne işlenen cinayeti ne de şiddeti onaylamak için değil, Şanzel Hanım’ın söylediği “alışkanlık oldu” cümlesini söyleme şeklidir. Kendimi korumak isteseydim, bu gülme kısmını da videonun montajından kolaylıkla atabilecek olduğumu da hatırlatmak isterim. Eğer kötü bir amaçla gülmüş olsaydım, siz zaten bu kısmı izleyemezdiniz. Ben bunu montajda attırmış olurdum ama eğer bu sebeple üzdüğüm kişiler varsa, özür dilerim, güldüğüm için.

Şanzel Hanım’ın pişmanlığı ile ilgili olarak da söyleyebileceğim tek şey, pişmanlık ve özür dileme yetkisinin tamamen kendisinde olduğudur.

Fakat, videoda duyulması ve görülmesi gereken “çığlıkları” “görmeyip” beni linçleyen arkadaşlara da teşekkür ederim.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Armağan Çağlayan'dan açıklama