Türk Eczacılar Birliği: Grip Aşısı İçin Geç Değil

Türk Eczacılar Birliği; 'Grip Mevsimi Boyunca Aşı Yaptırılabilir' yaptırılabilir başlığıyla resmi internet sitesinden bir duyuru yayınladı. Yaptığı açıklamada her yıl Eylül ayında kullanıma sunulan grip aşısının, bu yıl 10 Ekim itibari ile tedarike açılmasının, mevsimsel eksen kaymasının bir sonucu olarak, grip vakalarının geç görülmesinden kaynaklı olduğunu belirtti.

Grip aşısı eczanelerde bulunamamasından dolayı CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, aşı karşıtlığını ve imha edilen aşılarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya cevaplaması 21 Ekim 2019 tarihinde soru önergesi vermişti. Ayrıca Levent Gök “Ülkemizde acil ihtiyaç duyulan grip aşısına erişim sağlanamaz hale gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni bir küresel grip salgınına karşı uyarılar yapmasına rağmen 6 ay – 2 yaş arası çocuklar, 65 yaş üstü bireyler, astım, kronik kalp veya akciğer hastalığı olan kişiler ve sağlık çalışanları grip tehdidine karşı korunmasız kalmıştır” demişti.

Türk Eczacılar Birliği'nin yayınladığı bildiri aşağıdadır;

Grip Mevsimi Boyunca Aşı Yaptırılabilir

Basına ve kamuoyuna,

Her sene Eylül ayında kullanıma sunulan grip aşısı, bildiğiniz üzere bu sene 10 Ekim’den itibaren tedarik edilmeye ve uygulanmaya başlandı.  Aldığımız bilgilere göre grip aşısı, Kasım ayı başlangıcı itibariyle yıl sonuna kadar partiler halinde tedarik edilmeye devam edilecek. 

Grip sezonunda kayma yaşanmıştır 

Mevsimlerde yaşanan kayma, grip sezonunu etkilemiştir ve grip sezonunda da kaymaya sebep olmuştur, yani grip vakaları eskiye oranla daha geç görülmektedir. Veriler bize şunu göstermektedir: Grip vakaları, Kasım ayında görülmeye başlanmakta ve en yoğun seviyeye ocak ayının ortalarında ulaşmaktadır. 

Grip aşısının piyasaya sürüldüğü an yapılabileceği gibi grip mevsimi boyunca da yapılabileceği unutulmamalıdır. Bu noktada halkımızın bir geç kalma ve bu seneyi kaçırma hissine kapılmasını istemeyiz. Ülkemizde grip mevsimi, Ekim – Mart ayları arasına denk gelmektedir.

Gerek meslektaşlarımızın gerek halkımızın yaşanan gecikme ile ilgili tedirginlik yaşadığının, soru işaretleri olduğunun farkındayız. Halk sağlığı adına konunun yakından takipçisi olduğumuzu ve Türk Eczacıları Birliği olarak halkımızın sağlığı  adına adımlar atmaktan geri durmayacağımızı belirtmek isteriz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ