Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Çelik: Sağlık çalışanları Mehmetçik gibi

Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, Coronavirüs salgınına karşı sağlık çalışanlarının büyük bir özveriyle çalıştığını söyledi.

Aydınlık’a açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çelik “Sağlık çalışanlarımız şu anda, vatan mücadelesinde en ön safta yer alan Mehmetçik gibiler” dedi.

Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik şunları söyledi: “Tüm sağlık çalışanları cephede en ön safta çalışıyor. 7 gün 24 saat boyunca hizmet veriyorlar. Aile Sağlığı Merkezlerinden poliklinik hizmetlerine, normal kliniklerden yoğun bakımlara kadar her yerde çalışıyoruz. Sağlık çalışanlarımız şu anda, vatan mücadelesinde en ön safta yer alan Mehmetçik gibiler. Hastalara kesintisiz hizmet veriliyor. Sabah, akşam, gece her an hemşirelerimiz hastalarımızın yanında.”

‘ATAMA HIZLI OLMALI’

Sahada 194 bin küsur çalışan hemşire olduğunu belirten Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, “100 bini aşkın da atama bekleyen meslektaşımız var" dedi, "Bu süreçte hemşire ataması yapılacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Yeni atanacak meslektaşlarımızın alım süreci hızlı olmalı. Yeni atanacakların nitelikli oryantasyon programlarından geçirilmesi gerekiyor. Normalde 3-6 ay arası oryantasyon programı yapılıyor ancak salgın nedeniyle bunun süresi kısaltılırken nitelikten ödün vermeden hızlı şekilde oryantasyon yapılmalı. Ayrıca yeni atanacakların, deneyimli hemşirelerin yanında çalıştırılması gerekir."

Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, Coronavirüs salgınının sıradan bir afet olmadığına dikkat çekti: “Bir afet durumunda ya da başka bir olay olduğu zaman belirli sayıda hasta oluyor ve bu durum kontrol edilebiliyor. Ancak şu anda çok farklı bir durum ile karşı karşıyayız. Vaka sayıları hızlı şekilde artıyor. Sağlık sistemi çok iyi olan ülkelerin durumunu görüyoruz. Onların bile yetersiz kalmasının nedeni, hastanelere yoğun şekilde hasta gelmesinden dolayı. Bizde de ekipman olarak bazı şikayetler gelebiliyor. Bu konudaki önerimiz, tüm hastanelerde uygulama standartlarının olmasıdır.”

‘BİLGİ KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Vatandaşların evde kalmaları yönünde yapılan çağrıların önemli olduğunu vurgulayan Çelik şunları söyledi: “Bu süreçte vatandaşlarımızın evde kalması hem kendi sağlıkları, hem çevresindekilerin sağlığı, hem de sağlık çalışanlarına destek açısından oldukça önemli. Evde kalırken sıkılabiliyorlar. Buna ilişkin olarak da çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Diğer yandan bilgi kirliliği de oldukça fazla. Bunu ortadan kaldırmak için de bir kurul oluşturularak daha doğru bilgi aktarımı yapılabilir.”

OLCAY KABAKTEPE / ANKARA / AYDINLIK