Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği:Ön saflardaki cesur yürekler Hemşireler

Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Twitter hesabı üzerinden, bu zorlu süreçte sessiz kahramanlar olan hemşirelerin sesini, paylaştı. Paylaşılan yazının giriş cümlesinde şu sözlere yer verildi:
"Bir hemşirenin koronavirüs salgını için söylediği cümle, tüm sağlık çalışanlarının ne kadar fedakar, cesur ve cefakar olduğunu ortaya çıkarıyor."


Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği tarafından paylaşılan yazının tamamı şu şekilde;
‘’ Dünya savaşıyla kıyaslayacağım bir deneyim’’ diyor bir İtalyan hemşire; Bir hemşirenin yüz maskesi kullandıktan sonra yüzü ve gözlerinin altı morarmış (Koruyucu maske taktıktan sonra yüzündeki izleri gösteren bir fotoğraf paylaşan genç hemşire Alessia Bonari) ve altı saat boyunca tuvalete bile gidememiş veya bir şeyler yiyip, içememiş.


Bir diğeri, 10 saatlik aralıksız vardiya sonunda bir dizüstü bilgisayarda uykuya kalmış, hemşire Elena Pagliarini'nin bir fotoğrafı, tıp mesleğinin koronavirüs ile mücadelesinin bir sembolü haline gelmiştir. Fotoğrafı çeken hemşire Francesca Mangiatordi, Nurse Times'a şunları söyledi: "10 saat boyunca durmadan çalışıyoruz. Ona baktım ve ona sarılmak istedim, ama o anı ölümsüzleştirmeyi tercih ettim."


Geçen ay İran'da meydana gelen salgının ilk günlerinde yeni koronavirüs ile enfekte olmuş birkaç hastayı tedavi eden hemşire Narges Khanalizadeh de koronavirüs ile enfekte oldu. Gilan'daki Lahijan şehrinde bir hastanede öldü ve İran'da hastalığa kurban giden ilk hemşire oldu.Khanalizadeh, İtalya'dan sonra Çin dışında en fazla ölümle sonuçlanan İran'daki virüse karşı mücadeleye öncülük eden doktorlar ve hemşireler için ilham kaynağı oldu. "Her zaman yaptığı gibi kendini işine adanmıştı. Kendi hayatı yüksek risk altında olsa bile, hastanedeki görevini atlamadı ve korona virüs bulaşmış hastalarla ilgileniyordu. Görevi sırasında öldü ve onunla gurur duyuyoruz." diye övgüyle bahsettiler arkadaşları.

Tahran'daki MasihDaneshvari Hastanesinin başhemşiresi, salgının ardından evlilik törenini iptal etti ve ‘’ Ben şimdi işimle evliyim, diğer konunun mevzubahis olması bile düşünülemez.’’ diyerek tüm sağlık çalışanı arkadaşlarına bir jest yaptı.

Sosyal medya paylaşımlarında tüm dünyadaki insanlar ‘’Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş bu kutsal mesleğin neferlerinin ne kadar özverili çalıştıklarına şahit olmaktadır. Doktorlar ve diğer sağlık personeli ile birlikte, hemşireler İtalya'nın koronavirüsle mücadelesinin ön saflarında yer alıyorlar ülkede 1.809'den fazla insanı öldüren ve 24.747'den fazla enfekte olan bir hastalık karşısında tükenme ve kahramanlık hikâyelerini paylaşıyorlar.

İtalya'nın koronavirüs salgını ile mücadelesinin ön cephesindeki bir hemşire, deneyimini “savaş benzeri” olarak nitelendirdi. Çin dışındaki en kötü koronavirüs salgınını yaşayan İtalya, ölümün artmasından sonra Perşembe günü karantina kısıtlamalarını sıkılaştırdı. Salgının başlamasından bu yana, ölümler ve iyileşenler de dâhil olmak üzere enfekte olan toplam insan sayısı 16 Mart pazartesi günü 24,747'in üzerine çıkmış ve 1.809 kişide yaşamını yitirmişti. Ulusal sağlık enstitüsü, ölenlerin ortalama yaşının 81 olduğunu ve çoğunluğunun altta yatan sağlık sorunlarından muzdarip olduğunu söyledi. Ölenlerin yaklaşık % 72'si erkektir.

"Koronavirüs ile savaş; bir dünya savaşıyla kıyaslayacağım bir deneyim” dedi. “Ama bu, geleneksel silahlarla olmayan bir savaş ve hemşireler bu savaşta ön plana çıkan sessiz kahramanlarıdır. Kimse merak etmesin hemşire arkadaşlarım bu savaşta destan yazacak kadar yiğit bileklerdir."