Valiliklerden açıklama geldi! Ankara'da ve Bursa'da maske takma zorunluluğu var mı?

İstanbul’da açık alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi. İstanbul Valiliği'nin açıklamasının ardından, Ankara Valiliği ve Bursa Valiliği de maske takma yasağıyla ilgili açıklamayı duyurdu.

İstanbul'un ardından Ankara ve Bursa'ya da maske takma zorunluluğu getirildi. Valiliklerden gelen açıklama şu şekilde:

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

" Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 17/06/2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 27. ve 72. maddelerine göre, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN başkanlığında olağanüstü toplanarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun bazı illerde maske takma zorunluluğu getirilmesi yönündeki tavsiye kararı ve gündemindeki diğer konuları görüşüp aşağıdaki kararları almıştır."

"Kurulumuz kararlarıyla daha önceden kapalı alanlara yönelik getirilen maske takma zorunluluğuna ilave olarak Bilim Kurulunun tavsiyesi doğrultusunda İlimiz genelinde tüm açık alanlarda 18.06.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm vatandaşlarımız için maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir."

 

Bursa Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle:

"İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 17.06.2020 tarih ve 84 sayılı kararı ile İlimizde 21.05.2020 tarih 57 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 17 ilçe ve bu ilçelere bağlı adreslerde tıbbi/bez maske kullanımı zorunluluğu,16.06.2020 tarih 83 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Kestel, Gürsu ilçeleri sınırları içerisinde tıbbi/bez maske kullanımı zorunluluğu getirilmiştir."

"17 haziran 2020 tarihinde toplanan “Bilim Kurulunun” tavsiye kararlarına istinaden koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak vatandaşların tüm ilimiz sınırları içerisinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir."

 

Etiketler
maske takma yasağı