İtalyan doktor Medikritik'e konuştu: İşte İtalya'da son durum

Türkiye'deki Koronavirüs mücadelesi son hızla devam ederken diğer ülkelerdeki durumlardan haberdar olmak da büyük önem kazandı. Biz de medikritik.com olarak İtalya'daki sağlık çalışanı meslektaşlarımızla ropörtaj yaptık. Ropörtajı yaptığımız İtalyan doktor, hükümetin basına demeç vermeyi yasaklamasından ötürü isminin yer almasını istemedi. Biz de buna özen göstererek yayınlıyoruz.

  1. Doktorları ve sağlık personelini korumak için kullanılan araç ve gereçler nelerdir?

Koronavirüs acil durumundan önce tüm hastaları ziyaret etmek için steril olmayan eldivenler giyerdik.

Günümüzde şüpheli olmayanlar için yüz maskeleri ve şüpheli olanlar için tamamen koruyucu kit ekledik. Buna N95 maskesi, tulum, bone, ayakkabı kılıfı ve koruyucu gözlük dahildir.

  1. Şu ana kadar doktorlar da dahil olmak üzere kaç sağlık personeli görevini yerine getirirken enfekte oldu?

Beş gün önce İtalya Ulusal Tıbbi Emirler Federasyonu'ndan alınan veriler, 12 binden fazla sağlık çalışanının koronavirüs ile enfekte olduğunu, 94 doktorun ve 26 hemşirenin öldüğünü söyledi.

  1. Hastanelerin kapasitesi duruma hizmet etmek için yeterli mi?

Hangi şehirden bahsettiğimize bağlı. En çok etkilenen İtalyan bölgeleri (Bergamo, Milano, Piacenza, Pesaro…) ihtiyaçlar için yeterli yatak ve donanıma sahip değildi. En azından salgının başlangıcındaki gerçek buydu. Ancak, haftalar içinde, bu hastaneler kapasitesini hızla artırdı. Çin'de olduğu gibi, özellikle COVID hastaları için yeni hastaneler inşa edildi. Diğer şehirler de baştan beri mevcut enerjileriyle zorlukların üstesinden gelmeyi başardılar.

  1. Bu mevcut salgın Pandemi durumunun üstesinden gelmek için hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Politikacılar diğer ülkelerden ders almalıdır. “Bu benim başıma gelmeyecek…” diye düşünmemeliler. Diğer ülkelerde başarılı olduğu kanıtlanmış karşı önlemleri çoğaltmaları gerekiyor. Hayatta olduğu gibi, herkes herkesten bir şeyler öğrenebilir.

Doktor çalışmalı ve güncel olmalıdır. Bilimsel topluluk korona virüs üzerinde çalışıyor ve daha önce hiç görmediğim şekilde birlikte hareket ediyor. Çalışma, çalışma ve çalışma. Kültür her zaman çözümdür. Vatandaşlar bilime inanmalı ve zaman içinde sosyal izolasyon önlemlerini koruma konusunda sabırlı olmalıdır. Sadece dışarıda yağmur yağdığında değil; güneşli bir günde bile.

  1. Bu duruma hizmet etmek için gerekli ekipmanların eksikliği nasıl çözülüyor? Hükümet veya hükümet dışı kaynaklardan yeterli miktarda tedarik var mı?

Açıkçası, yeterli miktarda ihtiyacımız olanı bulmakta sorun yaşadık. Bu, kişisel koruma ürünlerinin üretiminde bazı endüstrilerin dönüştürülmesi, kamu sağlık sisteminden daha yüksek ekonomik çabalar, ertelenen hizmetlerin ortadan kaldırılması (bazı uzmanlık ziyaretleri), özel kişilerden yapılan bağışlar ile kısmen çözülmüştür. (Bunun hakkında İtalya'daki Çin toplumunun cömertliğinden bahsetmek zorundayım.)

  1. Görevler, hasta oranına göre doktorlar ve hemşireler arasında nasıl bölünüyor?

Soruyu anladığımı ümit ederek, sadece ilgili roller ve iş yüklerinin bu durumda değişmeden kaldığını söyleyebilirim. Hemşireler, özellikle hastaların durumlarının takip edilmesi ve triyaj süreçlerinde temel bir esastır.

  1. Diğer hastalar ve COVID 19 hastaları ayrılıyor mu? Aynı çatı altında farklı bölümlerde mi tedavi ediliyor? Farklı hastanelerde mi tedavi ediliyor?

Tüm İtalya'da hastane bölümlerinin şüpheli COVID'ye adanmış bölümlere, yatan COVID hastalarına adanmış bölümlere ve kesinlikle COVID olmayan hastalara adanmış bölümlere ayrıldığını söyleyebilirim. Tüm acil durum noktalarında, kılavuzlarda belirtildiği gibi, “kirli” yollar ve “temiz” yollar bulunur.

Sadece kuzey büyük şehirlerinde tamamen COVID hastalarına ayrılmış hastaneler vardır.

  1. Mevcut durumda çalışan herhangi bir stajyer doktor var mı?

Stajyerler hala hastanelere gidiyor. Programları neredeyse değişmedi. Bununla birlikte, bazı gerçeklerde var, çok fazla koruyucu cihazın boşa harcanmasını önlemek için, bir kerede hastayı sadece bir doktor ziyaret ediyor.

  1. Salgın hastalığa karşı savaşırken ülkenizdeki sağlık çalışanlarınıza ne gibi imkanlar sunulmaktadır?

Sağlık sistemi birçok ventilatör satın aldı (hem invaziv hem de non-invaziv ventilasyon için) ve bunları en çok ihtiyaç duyulan merkezlere dağıtıyor. Kuzey İtalya'da, genellikle fuarlar düzenlemek için kullanılan bazı büyük binalar, saha hastanelerine dönüştürülmüş, “Emergency” (Gino Strada’nın sivil toplum kuruluşu) gibi bazı insani yardım kuruluşlarının desteğiyle yönetilmektedir.

Sayın meslektaşımız kendinize iyi bakın, bu savaşı kazanacağız.

Ben teşekkür ederim, Türkiye'deki sağlık çalışanlarına selamlarımızı iletiniz.

Ropörtajı yapan: Yunus Şimşek

Çeviri: Sena Ezirmik