ÖZEL ROPÖRTAJ: Çapa'da Coronavirus ile ilgili son durum nedir?

Coronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bugünlerde üniversite hastaneleri ayrı bir önem taşıyor. Biz de Çapa'daki durumu öğrenmek için şuan görevde olan uzman doktorlarımızdan bilgi aldık.

Çapa'da Coronavirus ile ilgili son durum nedir?

Cerrahi kantinini triyaj yaptık. Buna ek olarak monoblok binası 9.kat yenidoğan ve -1. Kat yoğun bakım servisi hariç tamamen Corona poliklinik ve servisine dönüştürüldü.

Elektif işlemler durduruldu. Acil ameliyat edilmesi gereken hastalara acil cerrahi, ortopedi ve beyin cerrahisi ameliyathanelerinde işlem uygulanıyor.

Dahiliye, göğüs ve enfeksiyon asistanları corona servis ve pollerinden sorumlu. Diğer bölüm asistanları artık 12 saatlik vardiyalarla triyajda çalışıyorlar.

Çalışma saatleri nasıl?

Salgınla mücadele sözkonusu olduğu için kıdemler kaldırıldı. Herkes eşit ve aynı şartlarda çalışıyor. Hatta hastanemizde haftasonu hafta içi farkı yok, her gün aynı şekilde hizmet devam ediyor.

Koronavirüs sebebiyle kaybedilen hasta oldu mu?

Hastanemizde şu ana kadar hiç kaybımız yok. Ne mutlu ki hocalarımızın tamamı mesleki açıdan son derece yetkin ve özveriyle çalışan insanlar. Tüm sağlık çalışanları ile büyük bir gayret sarfediliyor. Umarız bu dönemi en az zararla atlatırız.

Çapa'da COVID-19 tanılı sağlık çalışanı var mı?

Hastanemizde COVID-19 pozitif personellerimiz var. Kaçınılmaz olarak… Durumları şimdilik iyi, umarız yakın zamanda sağlıklarına kavuşurlar.

Çapa'daki sağlık çalışanları nerede konaklıyor?

Okulun aşağısındaki Safiye Ali Öğrenci Yurdu sağlık çalışanlarımızın konakladığı veya gün içinde dinlenebildikleri bir yer haline getirildi.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nun durumu nedir?

Cemil hocamız hala entube vaziyette. Extube etmek istiyorlar fakat tekrar entube etmek zorunda kalmamak adına değerlerinin tam olarak düzelmesini bekliyorlar.

Hocalarımız tüm öğrencilerinin ve özellikle intörn arkadaşların süreçte gösterdikleri tavırlardan dolayı bizlerle gurur duyduklarını ve bu zor süreçte Çapa ruhundan güç buluyoruz.

Peki intörnler göreve çağrılacak mı?

Mevcut işleyiş aksamadığı sürece intörnlere ihtiyaç olmayacak ve geri çağırma durumu olmayacak. Diyelim ki ihtiyaç hasıl oldu, o zaman durumu tüm yönleriyle değerlendirip parça parça intörnler görevlendireceğiz. Yani herkes bir anda görevlendirilmeyecek.

Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.