ROPÖRTAJ: Coronavirüs Online Ruhsal Destek Programı nedir?

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde; İstanbul’da her iki yakadaki ruh sağlığı hastanesi, üniversiteler ve birçok sivil toplum kuruluşunun da işbirliği ile İstanbul Coronavirüs Ruhsal Destek Programı (KORDEP), salgın sebebiyle tedavi görenlere, bu tedavi sürecinde yoğun mesai harcayan tüm sağlık çalışanlarına ve evde kalarak bu mücadeleye destek verenlere yönelik bir online psikolojik destek programıdır.

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Rabia Bilici sorularımızı yanıtladı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

İhtiyaç duyan kişiler 0850 305 00 34 numaralı hat üzerinden uzmanlara ulaşabilmektedir. Desteğe ihtiyacı olanlar önceden tasarlanmış bir plan çerçevesinde, ilk görüşmeye göre telefonla veya online psikolojik destek hizmetine yönlendirilmektedir. Bu program 2 aşamalıdır.

1.Aşama: Farklı merkezlerdeki ruh sağlığı çalışanlarından oluşan bir ekip tarafından telefonlar cevaplanmaktadır. Başvuran kişinin ruhsal şikayeti değerlendirilerek psikolojik destek sağlanır. İhtiyaç halinde, kişiye kendisinin başka bir uzman tarafından yeniden aranacağı bilgisi verilerek 2. Aşamada bulunan uzmanlara yönlendirilir.

2. Aşama: Bu aşamada telefon ya da görüntülü görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşmeler eğitimli ve deneyimli ruh sağlığı uzmanları tarafından yapılır. İzolasyon ve karantinada olanlar, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar, Covid19 hastalığı olanlar, sağlık çalışanları, psikiyatrik tedavisi devam edenler, Alkol-madde kullanım bozukluğu olanlar gibi ileri basamak destek ihtiyacı olan kişiler ikinci aşamadaki müdahaleler ile desteklenir. Başvuran kişinin yüz yüze görüşmeye veya ilaç desteğine ihtiyacı olursa, Erenköy veya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastaneleri Psikiyatri Polikliniklerine yönlendirilmesi sağlanır.

Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren KORDEP çağrıları başlangıçta 4 merkezdeki 10 hat üzerinden karşılanmaya başlanmış olup, ihtiyaç halinde çağrı merkezlerinin sayısı arttırılacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Coronavirüs salgını sebebiyle tedavi görenler veya tedavi altında yakını olanlar, psikiyatri tedavisi altında olanlar, ruhsal olarak zorlanan tüm sağlık çalışanları, evde kişisel izolasyonlarını sürdürmekte olup korku, kaygı, öfke, çaresizlik, uyku sorunları vb şikayetler ile ruhsal desteğe ihtiyaç duyan tüm bireyler başvurabilir.

MEDİKRİTİK ARACILIĞIYLA KAMUOYUNA İLETMEK İSTEDİĞİNİZ MESAJINIZ VAR MI?

COVİD 19 salgın döneminde evde kalmamız, bu dönemdeki zorlukların geçeceğini kendimize hatırlatmamız ve ihtiyaç halinde ruhsal sağlığımızı korumak için ruh sağlığı çalışanlarından profesyonel destek almamız önemli.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3055","attributes":{"class":"media-image wp-image-13490","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3056","attributes":{"class":"media-image wp-image-13491","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"3057","attributes":{"class":"media-image wp-image-13492","typeof":"foaf:Image","style":"","alt":""}}]]