İBB'den sağlık personelini kapı önüne koyan karar!

Cumhurbaşkanı Kararı ile sağlık çalışanlarına 31 Mayıs'a kadar sağlanan tesislerden ücretsiz yararlanma imkanı, 31 Ağustos'a kadar uzatılmıştı. İBB Beyaz Masa bugün özel hastanelerde çalışan tüm sağlık personellerine şok bir mesaj göndererek, bulundukları otelleri  5 Haziran 2020 tarihine kadar boşaltmalarını talep etti.

Bilindiği üzere 2 Haziran günü  Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararı ile mesai kaybını önlemek, zaman tasarrufu sağlamak ve yapılacak çağrılara süratle icabet etmek amacıyla görevli olduğu sağlık kuruluşuna yakın bulunan eğitim ve dinlenme tesisleri hariç, misafirhane ve konaklama amaçlı kullanılan kamu sosyal tesislerinden yararlanmak isteyen sağlık personeli ile görevli olduğu sağlık kuruluşundan başka bir yere görevlendirilenlere 31 Mayıs'a kadar sağlanan tesislerden ücretsiz yararlanma imkanı, 31 Ağustos'a kadar uzatıldı.

Yalnız bugün İBB Beyaz Masa özel hastanelerde çalışan tüm sağlık personellerine şok bir mesaj göndererek, bulundukları otelleri  5 Haziran 2020 tarihine kadar boşaltmalarını talep etti. Bu duruma isyan eden sağlık çalışanları sağlığın bir bütün olduğunu, özel ve kamu farkı gözetmeksizin yapıldığını ve pandemi döneminde böyle bir ayrımın yapılmaması gerektiğini ilgili kişilere ifade ettiler.

HANİ BİRLİKTE BAŞARACAKTIK?

İBB Beyaz Masa tarafından otellerde konaklayan sağlık çalışanlarına gönderilen mesaj şu şekilde:
“Değerli sağlık çalışanlarımız;
Birlikte Başaracağız Projesi kapsamında sağlamış olduğumuz ücretsiz konaklama hizmetimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu ve Sağlık Daire Başkanlığı’nın kararı ile özel sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık personelleri için 5 Haziran 2020 tarihinde son bulacaktır.
Özel sağlık kuruluşlarında görev yapmakta olan sağlık çalışanlarımızın en geç 5 Haziran Cuma Günü kalmakta olduğu konaklama tesisini boşaltmalarını rica ederiz. 
Kamuya ait sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanlarımıza sağladığımız konaklama hizmetimiz devam etmektedir. Ancak 6 Haziran Cumartesi günü konaklama tesislerinde güncelleme yapılacaktır.”

" "

Oysa ki özel hastaneler de pandemi döneminde kamu hizmeti vermektedir. 112 ayrım yapmadan özel hastanelerin acil servislerine hasta taşımaktadır. 
 
SAĞLIK ÇALIŞANLARI MAĞDUR
Evlerinden uzakta çalışan binlerce sağlık çalışanı bu karardan dolayı mağdur durumda. Ailelerini bulaştan korumak için evlerine gitmeyen sağlık çalışanları, kamu ve özel hastaneler arasında ayrım yapılmasından ve İBB’nin verdiği sözü tutmamasından duyduğu rahatsızlığı medikritik.com aracılığıyla duyurmak istediler. 

Kendisi özel bir hastanenin acil servisinde çalışan editörümüz Dr. Alpay Genç, “Ben de otelde kalıyorum, bu karar birçok sağlık çalışanını etkiliyor. Aylardır çocuklarımıza zarar gelmesin diye eve gidemiyoruz. Bu karar derhal geri çekilmelidir.” diyerek mağdur sağlık çalışanlarının mesajlarını iletti.

medikritik.com ailesi olarak bu kararın yanlış olduğunu burada halk sağlığı için mücadele eden arkadaşlarımızın bir de bu durumlarla karşılamaması için verilen kararın ivedilikle geri çekilmesi gerektiğini bildiririz.

Etiketler
İBB
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Sağlık Çalışanları Konaklama
Otel