İntörn hekimler göreve hazır

İtalya tıp fakültelerindeki 10 bin son sınıf öğrencisini mezun ederek hekim olarak istihdam etme kararı aldı. Türkiye'de mezun olmasına 3 ay kalan 15 bin intörn hekim bulunuyor. İlk ses İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi intörn öğrencilerinden geldi. İntörn hekimler, “Göreve hazırız” dedi.

Yeni tip koronavirüsünün yol açtığı Kovid-19 salgını nedeniyle karantinadaki İtalya, sağlık sistemindeki yükü hafifletmek için tıp fakültesindeki 10 bin son sınıf öğrencisini doktor olarak istihdam edecek. Üniversitelerden sorumlu bakan Gaetano Manfredi, son sınıftaki tıp fakültesi öğrencilerini planlanandan sekiz ya da dokuz ay daha önce mezun edip girmeleri gereken zorunlu sınavları askıya alarak öğrencilere işbaşı yaptırmayı planlıyor.
Manfredi, şu ifadeleri kullandı: “Ulusal sağlık sistemine 10 bin doktor kazandıracağız. Bu adım ülke çapında yaşanan sağlık sistemindeki krizle başa çıkmak için elzem.”

İtalya'da intörn öğrencilerin pratisyen olarak kliniklerde ve yaşlı bakım merkezlerinde çalışıp daha deneyimli doktorların yükünü hafifletmesi amaçlanıyor.

'HALKIMIZIN YANINDAYIZ'

İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri, koronavirüs ile mücadelede göreve hazır olduklarını belirten bir mesaj yayınladı. Mesajda, “İTF öğrencileri olarak halkımızın sağlığı ve farkındalığı için halkımızın yanındayız, koronavirüs ile mücadelede ihtiyaç olması halinde de her zaman göreve hazırız ve hocalarımız ile iletişimdeyiz” ifadeleri yer aldı.

İstanbul Tıp Fakültesi'nde İntörn Hekim Eren Öztürk Aydınlık'a yaptığı açıklamada “Çok şükür ki İtalya'dan daha önce önlemlerimizi aldık. Ancak elbette ki henüz mezun olmamış tıp fakültesi öğrencilerine de ihtiyaç duyulacaktır. Zaten biz bugünler için yetiştiriliyoruz, gereği dahilinde göreve hazırız” dedi. Milli Mücadele kahramanı Tıbbiyeli Hikmet'i hatırlatan Öztürk şöyle devam etti: “Bize ilk sınıftan beri hep Tıbbiyeli Hikmet anlatılır. Kendisi savaş koşullarında tifüs aşısını üzerinde denemiş bir Tıbbiyeli'dir. Bizi kimse çağırmadan İstanbul Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilciliği de mesaj yayınladı.”

'EKİPMANLAR TAMAMLANDI'

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde intörn hekim Esra Alptekin de, “Ekipmanlar eksikti, hepsi geldi. Hastalara faydamız olacağı takdirde biz de çalışmak istiyoruz. Biz, mücadelede görev almaya hazırız” dedi.
Tıbbiye geleneğinden geldiklerini söyleyen Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde intörn hekim Sarp Doğukan da, “Görevden kaçmayız. Sahaya çıkmamız daha iyi, kriz yönetimini de görmüş oluruz. Mesleğimizin fıtratında kaçış yok, yeterki angarya işler değil, hekimlik yapabilelim”
diye konuştu.

İstanbul Tıp Fakültesi'nde intörn hekim Atakan Toprak da, viral hastalığın belirtilerinin, ayırıcı tanının bilindiğini belirterek, “Sağlık çalışanlarına koronavirüs hakkında eğitim verildi. Yeterince korunursak ve bize de bu eğitim verilirse tabiki göreve hazırız” dedi.