Adana VHO Başkanı Nihat Köse: Adana’da veteriner hekimler filyasyon ekiplerinde görevli

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse “İlimizde veteriner hekimler filyasyon ekiplerinde görev yapmaya başladı.” dedi ve şöyle devam etti: “Veteriner Hekimler fiili hizmet verilirken sağlık çalışanlarının dışında tutulmuştu, pandemi bize öğretti ki veteriner hekimler bu işin dışında olamaz.”

Nihat Köse, Adana’da veteriner hekimlerin de filyasyon ekiplerinde görev yaptıklarına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Biz veteriner hekimler olarak bu hastalıkla mücadelede ilk günlerden bu yana mücadelede görev aldık almaya devam edeceğiz. Pandeminin ilk günlerinde Türkiye’deki bütün veteriner fakültelerinde görev yapan virolog akademisyenler, ‘yapılanlar ve yapılması gerekenler’ diye açıklamalarda bulundular. Bilim adına görüşlerini anlatmaya pandemiden kurtulmanın yollarını göstermeye devam ediyorlar. Aşı üretimi için  ilk aşama olan virüsün izole edilmesi çalışmalarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli Prof. Dr. Aykut Özdaren ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Prof. Dr. Aykut Özkul başarılı çalışmalara imza attılar.

Pandemi devam ediyor aşılama yapılıncaya kadar ve ülkemizde bir bağışıklık geçirinceye kadar yapılan mücadelede filyasyon ekipleri en ön safta görev yapmaya devam ediyorlar. Aşılama yapılıncaya kadar hastalıkların tespiti, takibi, maske, mesafe, hijyen kurallarına uymak en önemli silahımız. Pandeminin yoğunlaştığı hasta ve vaka sayımızın arttığı bu günlerde ilimizde veteriner hekimler filyasyon ekiplerinde görev yapmaya başladı.

Tabii ki biz veteriner hekimler ihtiyaç duyulduğunda en ön safhalarda mücadele etmeye hazırız. Verilecek görevden kaçmamız söz konusu olamaz. Filyasyon ekiplerinde çalışan tüm sağlık çalışanlarına ve de orada görev yapan meslektaşlarıma minnettarız.

Bu arada meslektaşlarımızın bu çalışmalarını saygı ile ve minnetle anarken bu vesile ile bazı konuları da anımsatmak isterim. Veteriner Hekimler fiili hizmet verilirken sağlık çalışanlarının dışında tutulmuştu, pandemi bize öğretti ki veteriner hekimler bu işin dışında olamaz. Sağlık çalışanlarının  özlük haklarında emekliliklerinde iyileştirme yapılırken veteriner hekimler bu işlin dışında tutulmuştu. Bunun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Günümüz dünyasında artık sağlık ‘’Tek Sağlık’’ konseptinde bütün bilim dallarının ortaklaşa çalışması ile geçirilen geliştirilen bir bilim haline gelmiştir.

Bu vesileyle, veteriner hekimlerinde aşılamada 1. grupta yer alması, özlük haklarında düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Enfeksiyonların kaynağı düşünüldüğünde, veteriner hekimlerin sağlığın olmazsa olmaz bir parçası olduğu açıktır.”        

 

 

 

 

HASAT ZAMANI GAZETESİ/  İSMAİL BAŞKAN

Etiketler
Adana VHO Başkanı Nihat Köse
veteriner hekim
filyasyon
covid-19
Pandemi