Çapa'dan Koronavirüs tedavisinde yenilikçi yaklaşımlar... Eğitim ve hastane hizmetlerinde son durum ne?

Geçtiğimiz günlerde COVİD-19 virüsüne yakalandığı için hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hem Çapa Tıp Fakültesinde hem de tüm yurtta üzüntü yaratmıştı. Diğer taraftan sağlık çalışanları hem değerli bir meslektaşlarını hatta bir çoğu kendisine hocalık yapmış olan kıymetli bir ismi kaybetmenin acısını yaşarken diğer taraftan Coronavirüse karşı amansız mücadele devam etmekte. Bu noktada akla gelen ilk soru "Çapa eğitim ve hastane hizmetlerinde son durum ne? oldu.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek, okulun instagram hesabından yaptığı canlı yayınla öğrencilerine seslendi.

YENİ TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

İTF Dekanı Tufan Tükek Çapa'da uygulanan yenilikçi tedavileri şu şekilde sıraladı:

"Çin'den getirdiğimiz Favipiravir ilacının yoğun bakım öncesindeki klinik aşamalarda daha etkili olduğu sonucu sağlık bakanlığına iletildi. İlk olarak okulumuzun tedavi şekli olarak bu ilacın erken kullanılması bizim öncülüğümüzde diğer hastanelerde de yoğun bakım öncesi kullanılarak ülkede yoğun bakıma giden hasta sayılarında düşüş elde edildi.

Çin'deki bilgilerin aksine Covid19 hastalarının erken entübe edilmesinin çeşitli komplikasyonlar oluşturduğu hastanemizde fark edildi ve servislerde hastalarımıza Yüksek Akım Nasal Oksijen tedavileri verilerek serviste yatış süreleri uzatılıp yoğun bakıma geçme aşaması ertelendi. Bu cihazların hastanemizdeki sayısı 6'dan 21'e kadar yükseltilmiştir. Bu yöntemimizin Sedat Tellaloğlu hocamız gibi yaşlı hastalarımızda da prognozu çok olumlu etkilediği fark edildi, bakanlıkla bu sonuçlar paylaşıldı

Sitokin fırtınasına bağlı multiple organlarda oluşan trombozları engellemek için IL-6 antagonisti olan tocilizumab yerine IL-1 antagonisti anakinra (kineret) kullanılması önerisi yine fakültemiz bilim kurulu tarafından tarafından Sağlık Bakanlığına bildirilmiştir. Daha etkin bir tedavi sağladığı bizim fakültemizde tespit edilmiştir. "

PANDEMİ AMELİYATHANESİ

Hastanede şimdilik öğrencilere ihtiyaç duyulmadığı belirtildi. Yönetimin öğrencileri bu salgından olabildiğince korumak niyetinde olduğu vurgulandı. Dekan Tükek'in son açıklamaları ise şu şekilde oldu:

● Atatürk Havalimanı alanına yapılması planlanan hastanenin İTF ile bir bağlantısı yoktur.

● İyileşen ve yeni gelen hasta sayısı bakımından hastanemizde bir denge durumu söz konusu.

● Hastanemizde 2 ameliyathane pandemi ameliyathanesi olarak belirlenmiştir ve sadece Covid pozitif hastaların hizmetine sunulmuştur.

● KVC ve Çocuk yoğun bakım üniteleri Anestezi bölümüne tahsis edilmiştir.

● Yoğun bakım ünitelerimiz 45-50 yatak kapasitesi ile hizmet vermektedir.