Sağlıkta şiddet yasası hazır: Para cezasına çevrilemeyecek

Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Arife Polat Düzgün sağlıkta şiddet yasasının hazır olduğunu bildirdi. Ak Parti sağlıkta şiddeti önleme amacıyla bir yasa teklifi hazırladı. Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Arife Polat Düzgün Aydınlık’a yaptığı açıklamada sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yasa teklifinin Ak Parti Grubunda imzaya açıldığını belirterek, “İmzalar tamamlandıktan sonra Teklif meclis Başkanlığına sunulacak. Bu arada teklifimizi meclisteki diğer grup yöneticilerine de ileteceğiz. yapılacak görüşmelerden sonra sağlıkta şiddeti önleyecek yasanın Meclis’te oy birliği ile kabul edileceğine inanıyorum” dedi. Arife Polat Düzgün sosyal medyadan yaptığı açıklamada da “Sağlıkta şiddet yasasını inşallah bu hafta çıkaracağız” ifadelerini kullandı. Bu arada, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, MHP grubu ile hazırladıkları sağlıkta şiddetin engellenmesine yönelik kanun teklifini, Meclis Başkanlığı'na sunacaklarını bildirdi. Teklife göre hiçbir şekilde sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların cezası para cezasına çevrilmeyeceği, ve hapis cezasının kesin şekilde uygulanacağı öğrenildi. Turan açıklamasında 'Siyasi polemikleri bırakalım bu konu başka. Biz bunu infaz yasasının en son maddesine ekleyelim, zaman kaybetmeyelim’ ifadelerini kullandı.

MEDİGÖRÜŞ:
İktidarın sağlıkta şiddeti önlemek için bir girişimde bulunması olumlu bir gelişme. Biliyoruz ki Sağlıkta Şiddet mevcut performans ücretlendirme sistemi ve kışkırtılmış sağlık hizmeti talebinin doğal bir sonucu. İdare, şiddeti, yukarıda özellikleri tarif edilen sağlık ortamının sürdürülmesini sağlamak için sağlık çalışanlarını "vatandaş sopası" ile kontrol altında tutmanın etkin bir yöntemi olarak kullanıyor.
Halihazırda Covid-19 salgını nedeniyle performans sistemi belirsiz bir tarihe kadar askıda. Sonrasında da eski düzene dönmek kolay olmayacak. Sektörün genelinde önemli değişiklikler olması zaten bekleniyordu. Salgın hızlandırdı.
Bu değerlendirmeler ışığında Sağlıkta Şiddet sorununun çözümü noktasına çok yaklaşmış durumdayız. Bu yasa artık çıkmalıdır. Sağlıkta Büyük değişimlerin şafağındayız.

Yorumlar

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.