Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Sert'e yumruklu saldırı

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kamu eczacısı olarak çalışan ve aynı zamanda Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı olan Mahmut Sert, görevi başındayken aynı hastanede hemşire olarak çalışan A.B.’ nin yumruklu saldırısına uğradı.

Olay, 14 Temmuz'da Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde meydana geldi. Hastanede hemşire olarak görev yapan A.B., iddiaya göre, hastane nöbetçi eczacısı Mahmut Sert'ten prosedüre uygun olmayarak ilaç talebinde bulundu. Sert'in mevzuata uygun olmadığını belirtmesiyle ikili arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesiyle A.B., Sert'i yumruklayarak darbetti.

Olayın ardından Mahmut Sert, A.B. hakkında suç duyurusunda bulunurken, Diyarbakır Eczacı Odası ve Türk Eczacıları Birliği de yaptıkları yazılı açıklamalarla saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada, "Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Sert'in yaşadığı darp olayı genel olarak sağlıkta şiddet, özel olarak da kamu eczacılarının yaşadığı sorunlara bir kez daha ayna tuttu. Şiddetin yine bir sağlıkçıdan gelmesi içler acısı bir durum. Sağlık çalışanları birbiri ile uyum ve saygı içinde çalışmalıdır. Kamu eczacılarının fiziksel olarak eksi katlarda çalışması, hastane sağlık hiyerarşisinde geride tutulmaları bu olayı doğuran nedenlerden biridir. Hem pandemi sürecinde hem de öncesi ve sonrasında kamu hastanelerinde büyük bir iş yükü ile çalışan kamu eczacılarımızın karşılaştığı bu tavır kabul edilemez. Oda başkanımızın karşılaştığı şiddet olayını kınıyoruz. Süreçle ilgili hukuki yapılması gereken her şeyi yapacak, hukuki ve idari sürecin yakından takipçisi olacağız" denildi.

 

 

ECZ. ASIM EMRE BİÇER

 

KAYNAKLAR

https://www.teb.org.tr/news/9349/Diyarbak%C4%B1r-Eczac%C4%B1-Odas%C4%B1-Ba%C5%9Fkan%C4%B1m%C4%B1za-Yap%C4%B1lan-Sald%C4%B1r%C4%B1y%C4%B1-K%C4%B1n%C4%B1yoruz

https://www.instagram.com/p/CRbFx8iD51f/