Pandemide yeni dalga

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr Fahreddin Koca   günlük vaka sayılarının 1000’in altına düşmesiyle sağlık merkezleri hariç her yerde maskelerin çıkarılması önerisinde bulundu.

Tüm dünyadaki Covid hasta sayıları incelendiğinde Covid hasta sayısının Mayıs sonu itibariyle artış eğiliminde olduğu gözlenmektedir. ABD son 2 yılın en yüksek Covid yeni tanılı hasta sayısına Haziran ayında ulaştı. Şimdi de İsrail son haftada bütün Covid hastanelerini tekrar açtı. Bir önceki aylarla kıyaslandığında İsrail’de hasta sayısı %700 arttı. ABD’de de maskeler yerel mahkeme kararları sebebiyle çıkartılsa da sağlık otoriteleri maskelerin takılmasının devamını istiyor ve aşılama hizmetlerini yaygınlaştırmak ve arttırmak için elinden geleni yapıyor bunun için 6 ay üstü herkese FDA’nın acil kullanım onayı vermesiyle mRNA aşısı uygulanmaya başladı bile. Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde de rakamlar yükselme eğiliminde. Bir çok ülkede rakamlar o kadar yükseldi ki sağlık otoriteleri pandemide yeni bir dalganın oluştuğunu ve halkı çok yoğun etkilemeye başladığını belirtiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan haftalık verilere göre bizde de rakamlar yükselme eğiliminde. Günlük vaka sayısı 1000’lerin üstünde seyretmeye başladı. Yanı başımızdaki ülkelerde vaka sayısı yükselirken bizde de yükselme eğiliminde olması oldukça olağan bir süreç. Pandemi bitmedi hatta bir çok ülkede yeni dalga görülüyor dolayısıyla bizim de tedbirleri bırakmamamız gerekli. Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uymak şart ve de en önemlisi aşı hatırlatma dozlarını  tamamlamayı unutmamalıyız. Sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileğiyle…