“Sen çok idealistsin”

Hayallerini gerçekleştirmek isteyen insanlara bazı kişiler “idealist” diyor. Kendi yenilgilerini ve karamsarlıklarını da "realizm" olarak gösteriyor. İki tür idealizm vardır: Birincisi, felsefi anlamda idealizmdir. Platon’un idealar dünyası bu çerçevede değerlendirilebilir. Ona göre dünyada olan her şey aslında yoktur, görüngüdür. Esas “şeyler” idealar dünyasındadır. Dünyanın aslında yalan olduğu, gerçek olanın ise dünyada olmadığı üzerine kurulu bu düşünce biçimini din ve metafizik yaklaşımlarda da sıkça görürüz. Günlük anlamda kullanılan idealizm ise kişinin hayallerinin peşinden koşması ve kendisini düşüncelerine adaması, onları eyleme dökmek için çabalamasıdır.

Büyük hayalleri olan kişilere sıkça “sen çok idealistsin” denir. Adeta dalga geçilir. Çoğu zaman o hayaller büyük de olmayabilir. Olması gerekeni savunanlara da “idealizm” yakıştırılır.

İdealist olmak, hayalperest olmak değildir!

İdealist olmak, hayallerinin peşinden koşmaktır. Kendi fikrini hayatta uygulama çabası her insanda olması gereken bir dürtüdür. İnsan ile hayvanı ayırt eden en önemli özelliklerden biridir. Çocukluğunda ya da gençliğinde hayal kurmayan, plan yapmayanımız var mıdır?

İdealist bakış açılarının yaşla azaldığını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse tıp fakültesi birinci sınıfta “Neden tıbbı seçtiniz?” sorusuna birçok kişi “insanlara faydalı olmak” için derken ilerleyen yıllarda çoğunluğu “para kazanmak için” diyenler aldı. İlginç olan iki cevabı da farklı zamanlarda aynı kişilerin vermesiydi. Hala fikrini değiştirmeyenlere ise “idealist” denir oldu.

Karamsarlığı, yenilgiyi, boşvermişliği, köşe dönmeciliği hayat felsefesi yapanlar ise kendini realist yani gerçekçi olmak ile savundu. Halbuki gerçekçi olmak kötü giden sisteme ayak uydurmanın bir kılıfıdır. Bir nevi teslimiyettir, gidişata ayak uydurmaktır, ötesini düşünememektir.

Doğru olanı savunmakta ısrar etmek idealizm ise ben idealistim!
İdealistlerin sayısı hiç az değil, ancak sesleri kısık. Çünkü realistler bağırırken idealistler fikirlerini içine gömüyor.

İdealizmin sesini açalım!

 

Etiketler
idealist
idealizim