200 yıllık tıp dergisi Lancet’in Ermeni lobisi ile birlikte Türk düşmanlığı yapmasını kabul edemeyiz

Türk hekimleri bu oyunu bozacaktır.

Lancet'in kelime anlamı 'bistüri' yani 'cerrah bıçağı'dır. Bir İngiliz cerrah, Thomas Wakley tarafından 1823 yılında kurulan meşhur tıp dergisidir. Bu tarihten itibaren İngiltere'de haftada bir yayınlanan dünyanın en eski ve en bilinen tıp dergisidir. 1991'den beri editörlüğünü aynı kişi, Richard Horton yapmaktadır.

Bu dünyaca meşhur prestijli dergi tarihinde ilk defa devletlerarası siyasete karıştı, çizgisinin dışına çıktı ve düşmanca bir makale yayınladı.

Lancet dergisinde 27 Kasım 2020 tarihinde “Covid 19 döneminde savaş: Ermenistan ve Dağlık Karabağ’da insanlık felaketi” başlığıyla  bir makale yayınlanmıştır. Bu düşmanca makale Lancet gibi dünyanın en ünlü tıp dergilerinden biri olan derginin, tıbbi makale kurallarına aykırı olduğu gibi, neredeyse 200 yıllık mazisi olan derginin saygınlığına büyük leke vurmaya adaydır ve vuracaktır da.

Covid-19 pandemisini konu alan makale, sübjektif, tek taraflı ve gerçek olmayan hasmane politik görüşleri içermektedir.
İlk bakıldığında masum bir bilimsel makale görünümünde yazılmış Covid-19 pandemisini konu almış gibi görünen ancak gerçekte öyle olmayan, tek taraflı siyasi ve düşmanca fikirler içeren bir makaleyi bilimsel bir tıp dergisinde yayınlamak, artık dış güçlerin ülkemiz ile süregelen 1000 yıllık savaşında, 200 yıllık saygın tıp dergilerinin saygınlıklarını bile bir anda bitirme riskini göze alacak kadar gözlerinin döndüğünü göstermektedir.

Dağlık Karabağ bölgesi, iddia edildiği gibi de facto-bağımsız bir devlet değildir, hatta Azerbaycan toprağı olmasına rağmen 30 yıl önce işgal edilmiştir.

Dağlık Karabağ bölgesi,  1991 den itibaren Ermenistan tarafından katliamlarla işgal edilmiş, 1,5 milyon Azeri Türk soydaşımız, kardeşimiz yerlerinden sürgün edilmiştir. Hocalı bölgesinde Ermeni Devletinin yaptığı katliamla etnik temizlik yapılmış binlerce Azeri Türk kardeşimiz şehit edilmiştir.

Uluslarası MINSK (ABD, Fransa, Rusya başta olmak üzere) grubu 30 yıldır bu işgali sonlandırmak istememiştir, sonlandırılmamasını garanti altına almışlardır.
Buna rağmen Birleşmiş Milletler insafa gelerek Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etmiştir.
27 Kasımda Katliamcı Ermenistan Ordusu, Dağlık Karabağ çevresindeki Azerbaycan Türk köylerini bombalayıp sivilleri öldürmeye başlayınca, Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’a girmek zorunda kalmış ve işgali sonlandırmıştır.
Ermenistan bu yenilgiyi kabul edip topraklarını Azerbaycan’a iade etmeyi kabul etmiştir.

Oysa makale, bu gerçekleri görmezden gelerek, olayları katliamcı Ermeni lobisi gözünden kaleme almış, yalan yanlış tüm bilgileri içine koymuş, tıpla hiç ilgisi olmadığı halde, konuyu getirip Covid-19’a çarptırarak tıbbi makale görüntüsü vermeye çalışmıştır.
Bu olay tam da Ermeni lobisinin Türk düşmanlığını Lancet gibi saygın bir dergiye de sokabilmesidir. Oyun gerçekten çok büyük.

Öncelikle Tüm aydınlarımızın, tüm Türk doktorlarının Lancet tıp dergisinin editörünü e-mail bombardımanına tutması gerekir.

Tabi gönül ister ki: Türkiye de 65 Tabip Odasının üst çatısı olan ve adında Türk olan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nin, bu olayı en yüksek perdeden şiddetle protesto etmesi, eleştirmesidir.

Her fırsatta Türkiye’yi dış güçlere, dış devletlere şikayet etme karakteristiği bulunan Türk Tabipleri Birliği, bu olayda ortaya çıkmaması, bu iftira ve hakareti içine sindirmesi Ordu Tabip Odası tarafından asla kabul edilememektedir.

Ordu Tabip Odası olarak 200 yıldır süregelen Lancet dergisini kınıyoruz. Bu yanlıştan bir özür dileme ile dönmeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Ayrıca Tüm hekim kardeşlerimizin aşağıda örneğini verdiğimiz Değerli meslektaşımız Dr. Suat Kaptaner tarafından yazılan İngilizce dildeki protesto yazısını Lancet editörlüğüne göndermelerini rica ediyoruz.

lancet

Adresi : richard.horton@lancet.com

To the Editor, The Lancet  Richard Horton
An article was issued in Lancet,on November 27,2020,named War in time of Covid 19;humanitarian catastrophe in Nagorno- Karabakh and Armenia.
It mentions the COVİD-19 pandemic however does only cite subjective,one- sided  and unsubstantial political opinions.As a political opinion piece disguised as a scientific article,we found its publishing in a scientific magazine unethical.
Because the article solely reflects  Armenian views and does not offer an objective view of the circumstances.
The Karabakh region is not a de-facto independent state and has never been deemed so by any other state including Armenia.
This has been a region occupied by Armenia since 1991 through violent massacres, 1.5 million Azeris have since been displaced, thousands have been killed in an ethnic cleansing in the hands of Armenia in Khojali.
The international MINSK group has not ceased this occupation since 30 years
UN acknowledges that Karabakh is part of Azerbaijani territory
Azerbaijani army had to interfere and stop the occupation when the Armenian army bombed Azerbaijani villages around Karabakh and killed civilians on September 27
Armenia accepted defeat and agreed to return this  territory to Azerbaijan

In light of these facts, we would like you to reconsider the publishing of this article and give an opportunity to your readers and subscribers to learn the truth.
Yours respectfully.

 

 

 

UZM. DR. ALİ COŞKUN

ORDU TABİP ODASI BAŞKANI

Etiketler
the lancet