Çin'de aşı yasak değil

Artık herkesin ağzında olan “Çin aşısı” Sinovac Türkiye’ye 30 Aralık 2020 tarihinde vardı. Pekin’den havayolu ile gelen aşılar Türkiye’de salgının durdurulması ve risk gruplarının Kovid-19 hastalığına yakalanmaması için büyük bir umut. Gelen 3 milyon doz aşının iki haftalık test sürecinden sonra aşılama çalışmalarının başlayacağını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sonrası için de daha fazla doz aşının geleceğini açıkladı.

Tüm bu süreç içerisinde bir yandan da Sinovac aşısı üzerine sosyal medyada birçok iddia yer aldı. Çin’in aşıyı kendi ülkesinde yasakladığı, yalnızca dışarıya gönderdiği haberleri sosyal medyada gündem oldu. Peki gerçekten öyle mi?

ÇİN’DE AŞI YASAK MI?

Salgına karşı en başarılı mücadeleyi verip ülke içinde salgını bitiren Çin Halk Cumhuriyeti aşı çalışmalarıyla öne çıktı. 5 önemli ayrı aşı çalışması olan Çin’de, en çok öne çıkan aşı Sinovac aşısı oldu.

Çin’de aşı kullanımı ilk olarak Temmuz ayında acil durumlar için gerçekleşti. 19 Aralık'ta, Devlet Konseyi'nin ortak önleme ve kontrol mekanizması bir basın toplantısı düzenleyerek, Çin'in yeni taç aşısının acil kullanımına yönelik aşılama çalışmalarına Temmuz ayında başladığını söyledi. Şu ana kadar çeşitli eyaletlerde 500 binden fazla kişiye aşı yapıldığı açıklandı.

8 Aralık itibariyle, Zhuhai Şehri, eyalet tarafından tedarik edilen ve dağıtılan 2000 parça Kovid-19 aşısı aldı ve Zhuhai’da 1100'den fazla kişi aşılandı. 24 Aralıkta Anhui’de aşılama çalışmaları başladı. Yine 24 Aralık’ta Qingdao’da belirli gruplara aşılama çalışmaları başladı.

Açıklamalara ve sayılara bakıldığında Çin’de aşılamanın çok önce başladığı açıkça görülmekte. Şu anda acil durumlarda kullanılan Kovid-19 aşısının kitlesel olarak aşılama çalışması için iznin de çıkacağı vurgulandı.

ÖNCELİKLİ GRUPLAR KİM?

Ulusal Sağlık Komisyonu Hastalık Kontrol ve Önleme Bürosu başkanı Cui Gang, aşılamanın ağırlıklı olarak ithal soğuk zincir, liman karantinası, gemi kılavuzluğu, hava hizmeti, taze gıda pazarı ile uğraşan işçiler de dahil olmak üzere bazı kilit gruplar için yapıldığını söyledi. Bunun yanı sıra yurtdışına çıkan Çinliler için de aşı olmak için öncelik tanınıyor.

ÇİN’DE GENEL NÜFUS NE ZAMAN AŞILANABİLİR?

Ulusal Sağlık Komisyonu Hastalık Kontrol ve Önleme Bürosu başkanı Cui Gang, aşının şartlı onayı veya aşı üretiminin kademeli olarak artmasıyla daha fazla aşının kullanıma alınacağını söyledi. Cui Gang, aşılamanın düzenli gelişimi sayesinde, insanların mümkün olduğu kadar aşıyı alması gerektiğini ve Çin'deki yeni koronavirüsün yayılmasını engellemek için yavaş yavaş insanlar arasında bir bağışıklık bariyeri oluşturulmalı dedi.

 

 

ÖZGÜR ALTINBAŞ/ULUSLARARASI İŞLETME VE EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (PEKİN)

Etiketler
çin aşısı