The Lancet dergisi Türkiye ve Azerbaycan'ı işgalci gösteremez

Tıp alanının tanınmış dergilerinden biri olan The Lancet Dergisi’nde “Covid 19 Günlerinde Savaş İnsanlık Dramı” başlıklı bir yazı yayınlamıştır.

Yazıda, salgın döneminde ortaya çıkan bu savaşın çok sayıda sağlık sorununa yol açtığı Türkiye Cumhuriyeti’nin savaşa müdahil olması ile durumun karmaşıklaştığı, savaşın ve salgının Ermenistan’da çok fazla zayiata yol açtığını belirtmektedirler. Türk tarafı ayrıca misket bombaları ve diğer ağır silahları kullanması nedeni ile eleştirilmektedir.

Öncelikle bir Türk tabibi olarak böylesine siyaset kokan, kanıtsız ağır suçlamalar içeren kendi uzmanlık alanları dışında kalan sağlık sorunlarını belgesiz bilgisiz olarak kabul edip yayınlayan The Lancet Dergisi’ni kınıyorum.

Yazı bilimselliğin gerektirdiği nesnellikten uzak, Ermenistan’da savaş sırasında olan zayiatları anlatmaktan uzaktır. Yazı tıp değil siyaset içermektedir. Azerbaycan toprağına kama gibi saplanmış, bu topraklarda hakkı olmadığı halde hak iddia eden, sömürgeci düşüncenin ürünü olarak tıbbi kılıf içinde yazılmıştır. Yayının temel aldığı kaynakçaların hiçbiri savaş sırasında yaşanan sorunlara değinmemektedir. Bizler doğal olarak tıbbi bilgi alamamaktayız.

Bilgi sahibi olmadıkları, kanıta dayalı hiçbir tıbbi bilgi sunulmayan yazı, kara propaganda amaçlı yazılmıştır. Toplumları ötekileştiren insanları düşmanlaştıran bir üslup, hipokrat andı içmiş hekimlere yakışmaz. Hekimlik hiçbir halkı ve sınıfı düşman görmez. Bugün Dağlık Karabağ’ı kendi topraklarını savunan Azeri halkına kimse işgalci dememiş ve diyememiştir. Azeriler yurt savunmasındadırlar. Tarihçilere konunun uzmanlarına bırakılması gereken sorumluluk, uzmanlık alanları dışında konuşan hekimlere bırakılamaz. Meslektaşlarımız alanlarını terk etmiş gerçek dışı bilgiler vermişlerdir. Tıbbı, sömürgenlerin aracı olarak The Lancet Dergisi aracılığı ile tıp kamuoyuna sunmuşlardır.

Bizler Hipokrat andı etmiş Türk hekimleri olarak, gerçek dışı bu açıklamayı kınıyoruz. Azeri kardeşlerimizin vatan savunmasında olduklarını görüyoruz.

Metin yazarlarını kanıta dayalı bilgiler vermeye çağırıyoruz.

Türk ve Azeri halklarını haksız yere suçlayan bu yazıyı bizim meslek örgütümüz olan Türk Tabipleri Birliği’nin kınamasını bekliyoruz.

Biliyoruz ki emperyalizme direnen tüm mazlum halklar kardeştir. Tarihi halklar yazar.

 

https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30510-6/fulltext

 

 

DR. EREN FIRAT

 

Etiketler
the lancet