TTB, Lancet'teki yazı için neden harekete geçmiyor?

Tıp alanının tanınmış dergilerinden bir olan the Lancet dergisinde, "Kovid-19 günlerinde savaş, insanlık dramı" başlıklı bir yazı yayınlamıştır. Yazıda salgın döneminde ortaya çıkan Karabağ'daki savaşın çok sayıda sağlık sorununa yol açtığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin savaşa müdahil olması ile durumun karmaşıklaştığı ve böylece salgının Ermenistan'da çok fazla zayiata yol açtığını ileri sürülmektedir. Yazıda ayrıca, Türk tarafı ayrıca misket bombaları ve diğer ağır silahları kullanması nedeni ile eleştirilmektedir.

Öncelikle bir Türk tabibi olarak, Lancet dergisini, böylesine siyaset kokan, kanıtsız ağır suçlamalar içeren ve kendi uzmanlık alanları dışında bir konuda yazan hekim ünvanlı kişilerin imzasını taşıyan yazıyı kabul edip yayınladığı için kınıyorum. Yazı bilimselliğin gerektirdiği nesnellikten uzaktır ve Ermenistan'da savaş sırasında olan zayiatları anlatmakla ilgili değildir. Yazı tıp değil siyaset içermektedir. Azerbaycan toprağına kama gibi saplanmış, bu topraklarda hakkı olmadığı halde hak iddia eden, sömürgeci düşüncenin ürünü olarak tıbbi kılıf içinde yazılmıştır. Yayının temel aldığı kaynakçaların hiç biri savaş sırasında yaşanan sorunlara değinmemektedir. Bizler doğal olarak tıbbi bilgi alamamaktayız.

Bilgi sahibi olmadıkları, kanıta dayalı hiç bit tıbbi bilgi sunulmayan yazı kara propaganda amaçlı yazılmıştır. Toplumları ötekileştiren insanları düşmanlaştıran bir üsluptur bu. Hipokrat andı içmiş hekimlere yakışmaz. Hekimler hiç bir halkı ve sınıfı düşman görmez. Bugün Dağlık Karabağ'ı ve kendi topraklarını savunan Azerbaycan halkına kimse işgalci dememiş ve diyememiştir. Azerbaycan yurt savunmasındadır. Tarihçilere ve konunun uzmanlarına bırakılması gereken sorumluluk, uzmanlık alanları dışında konuşan hekimlerin işi olamaz. Meslektaşlarımız alanlarını terk etmiş, gerçek dışı bilgiler vermişleridr. Tıbbı, sömürgenlerin alet ederek yaparak Lancet dergisi aracılığı ile tıp kamuoyuna sunmuşlardır.

Bizler Hipokrat yemini etmiş Türk hekimleri olarak, gerçek dışı bu açıklamayı kınıyoruz. Azerbaycanlı kardeşlerimizin vatan savunmasında olduklarını görüyoruz. Metin yazarlarını kanıta dayalı bilgiler vermeye çağırıyoruz.

Türkiye ve Azerbaycan halklarını haksız yere suçlayan bu yazıyı bizim meslek örgütümüz olan Türk Tabipleri Birliği'nin kınamasını ve Lancet nezdinde girişimde bulunması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Biliyoruz ki emperyalizme direnen tüm mazlum halklar kardeştir. Tarihi halklar yazar.

 

 

DOÇ. DR. EREN FIRAT

 

Etiketler
the lancet
TTB