Dr. Seher İrem Kıran Paudel

Yazarın Yazıları

Beyin ölümü; beyin, beyincik ve  beyin sapı fonksiyonlarının geri dönüşsüz yok olması durumudur ve tıbbi olarak ölümü ifade eder.

Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organik bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir duyumdur.

Türkiye son 10 yılda JCI( Uluslararası komisyon) kriterlerine göre akredite olan hastane ve sağlık kuruluşlarının sayısının artışıyla, sağlık ve turizm sektörlerindeki iyi yetişmiş eğitimli insan gücünün varlığı ile, Dolar ve Euro kurundaki yükselişin de etkisinde, sunduğu kaliteli ve uygun hizmet imkanları, coğrafi konumu ve tarihi/turistik değerleriyle sağlık turistlerinin i

Avrupa Konseyi Biyoetik Komitesi (DH-BIO) tarafından İnsan Hakları ve Biyotıp Sözleşmesi (Oviedo Sözleşmesi, ETS No. 164, 1997) güvencesiyle, ortak değerler çerçevesinde yaşamın son dönemindeki tıbbi olgularda karar verme ilkeleri sağlık profesyonellerine yol göstermek amacıyla kılavuz olarak raporlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tıp fakültelerinin yalnızca %12’sinin müfredatında ölüm bildirimi ve kötü haber verme ile ilgili eğitimin yer aldığını biliyor muydunuz?

Tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının içinde yaşatma tutku ve mücadelesi vardır. Hastane içerisinde farklı farklı görev noktalarından o an meşgul oldukları işleri bırakarak bir odağa ışınlanırcasına koşuşturan birilerini görürseniz evet onlar yüksek olasılıkla sorumlu mavi kod ekibidir.

1 Haziran Uluslararası Hekimlerin Mental Sağlık Durumları İle İlgili Farkındalığı Arttırma Günü.