Konuk Yazar

Yazarın Yazıları

Sağlamlığı geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle onaylanmamış bir otomobili satın alır mıydınız?

“Hayır” diyeceğinize eminim.

Peki ya toplumu, yeterliliği geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle belirlenmemiş hekimlere emanet eder miydiniz?

Türkiye’de bazı tıp fakülteleri, COVID-19 salgınının yakın zamanda yatışmayacağını öngörerek güz döneminin tamamını uzaktan gerçekleştirme kararı aldı. Pek çok öğrenci bu kararı “bravo, ne kadar da öğrencilerini koruyan bir yönetim” diyerek alkışlarla karşıladı. Ne mutlu onlara…

Tıp fakültesinde çok sıkıcı geçen bir teorik dersinizi hatırlayın.

Eğitici tek taraflı şekilde durmadan konuşuyor veya onu bile yapmayıp slayttan doğrudan okuyor.

Büyük bir kısmı birinci basamak sağlık kuruluşlarında kısıtlı imkânlarla çok daha basit vakaları çözmekten sorumlu sağlık hizmeti verecek olan öğrencilerimizi, üçüncü basamakta MR, BT, USG gibi imkânlar içinde ileri düzeydeki vakalarla eğitiyoruz.

Sizce burada bir sorun yok mu?

Sosyal organizasyonlarda devlet, sınırları içindeki vatandaşlarının sağlıkları ile her türlü tedbiri almakla sorumludur. Sağlık hizmetlerinin en etkin bir şekilde sunulduğu yer hastaneler olmasından dolayı, burada sunulan sağlık hizmetlerinin her türlü denetim ve kontrolü devlete aittir.

Tıp tarihi içinde gelişmeler sürekli olarak insanların ve toplumların ortak beklentileri sonucu gelişim göstermiştir. Birçok hastalığın tedavisi bulunmuş, birçoğunun ilerleyişinin önüne geçilmiş ya da ilerleyişi yavaşlatılmıştır.

ŞİMDİ SAKİN OLUN VE O DETERJANI ELİNİZDEN YAVAŞÇA BIRAKIN..

27 Mayıs 1960 Hareketiyle halk sağlığı alanında yeni atılım gerçekleşmiştir. Milli Birlik Komitesi bu alanda köklü değişiklikler yapma kararlılığını devrimden hemen sonra açıklamıştır:

teyit. org sitesi Soner Yalçın'ın "Kara Kutu:Yüzleşme Vakti" kitabında 30 farklı kaynaktan 36 intihal yaptığını saptadı. İntihallerden biri de bana ait bir yazıdan yapılmış. İntihal (Aşırma) çok önemli bir hukuksal ve etik sorundur.