Konuk Yazar

Yazarın Yazıları

B Vitamini Kompleksi İçeriği;

B1 (Tiamin), B2 (Riboflavin), B3 (Niasin), B5 (Pantotenik asit), B6 (Pridoksin), B7 (Biyotin), B9 (Folik asit) ve B12 (Kobalamin)

2017 Ocak ayından bugüne yapılan çalışmalarımız 23 Temmuzda Sağlık Bakanlığı’ndan olumsuz yanıt almış ve itirazda bulunmuştuk. Bunun akabinde Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalardan bir tanesi, 4 Ocak tarihinde tamamlanıp, İç İşleri Bakanı ile Sağlık Bakanının imzasına gitmişti. Bu hafta da olumlu sonuç ile taçlandırıldı.

1970’li yıllarda önce Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nde, hemen sonra Hollanda’daki Maastricht Tıp Fakültesi’nde Probleme Dayalı Öğrenim (PDÖ) tıp eğitiminde kullanılmaya başlanmıştır.

Aşı uygulamaları hastalıklardan koruyucu niteliği bulunan tıbbi uygulamalar olup diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi öncesinde kişinin aydınlatılması ve bu aydınlatma doğrultusunda rızasının alınması gerekir.

İyi bir okçu, kullandığı oklarla değil, ulaştığı amaçlarla tanınır

Thomas Fuller

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19, maske, mesafe ve temizlik ilkeleri bağlamında hayatımızda pek çok değişime sebep oldu. Bu değişimlerden birisi de hayatı boyunca hiç bu kadar kapalı kalmamış olan cildimizin, kullanmak zorunda olduğumuz maskelere karşı gösterdiği tepkilerden biri olarak karşımıza çıkan bir çeşit mekanik akne olarak tanımlanan maskne.

BioNTech aşısının en önemli dezavantajları arasında gösterilen ve uygulama ve dağıtım aşamalarında süreci yavaşlatan saklama koşulları güncellendi. Avrupa İlaç Ajansı’ nın (EMA) ardından, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de Biontech aşısının 31 güne kadar 2 ila 8 santigrat derecede buzdolabında muhafaza edilebileceğini açıkladı.

Ekokardiyografi sırasında aort anevrizması teşhisi konuldu. Bundan sonrası için ne önerirsiniz? 

Anestezi hekimleri olarak influenza aşısı olmuş erişkinlere ve özellikle çocukluk çağı aşılamaları sonrası cerrahiye girecek çocuk hastalarımıza ameliyat öncesi hazırlık ve takip periyodundan aşinayız. Ve pandemi süresince belki de hiç karşılaşmadığımız oranlarda aşılama sonrası cerrahiye girecek erişkin hasta değerlendirdik.

Herkesin bir hikayesi vardır. Herkesin hikayesi yazılabilir. Bazı hikayeler insanlara yararlı, kayda değer bir miras oluşturur. Türkan Hoca da hayatta kaldığı zaman zarfına çok şey sığdırmıştır. Prof. Dr. Türkan Saylan'ın yaşamı boyunca bilime ve hayata kattığı enerjiyi ve rengi yansıtan bu hikayesi bana olduğu gibi diğer insanlara da örnek olacaktır.

Yazıma 2015 yılında Türk Eczacıları Birliği tarafından “Kamuda Görünmeyen Bilgi ve Emek: Eczacı” temasıyla gerçekleştirilen Kamu Eczacıları Kongresi’ni anarak başlamak istiyorum.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olan bugünlerde her sene farkındalık çalışmaları ile bir araya gelirken, iki seneden beri uzakta ama yanınızda olarak engellileri hatırlayıp; hatırlatıyoruz...

 

Bir tıp fakültesi öğrencisi, tıp fakültesinden mezun olup hekim olarak göreve başlamak için 6 yıllık eğitim sürecinde pek çok sınavdan geçer. Bu sınavlar, öğrencinin “hekimlik yapma ehliyeti”nin olup olmadığına dair sorgulamaların yapılması için vardır.

Dünya gündeminden eksik olmayan şiddet, sadece toplumlar, cinsiyetler arasında olmamakla beraber iş yerlerinde de görülmektedir. İşyerinde şiddet tehdit, dayak, bıçaklama, ateş etme, psikolojik travma, intiharlar ve intihara yakın olaylar ve her türlü tacizi içerir.

Covid-19 salgınının dünyada ve ülkemizde pik yaptığı süreçte, her ülke kendine göre bir takım tedbirler alarak ülke vatandaşlarını korumaya, gerekli tedbirleri almaya çalıştı.

Geçmişten günümüze insan-hayvan ilişkisi birbirini etkilemiş, değişen tüm koşullara bağlı olacak şekilde devam etmiştir. Günümüzde yerel yönetimler dahil olmak üzere bakanlıklar tarafından insanlık açısından koruyucu hekimlik amacıyla; sahipsiz, güçten düşmüş hayvanlar için ise tedavi ve rehabilitasyon amacıyla geçici hayvan bakımevleri kurulmuştur.

1-Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yemek düzenimiz özellikle oruç tutanlar için geçici de olsa değişecek. Sağlıklı bireylerde bir ayın oruçla geçirilmesinin vücuda faydaları nelerdir?

Bu yazı,

14 Mart haftası nedeniyle

Covid-19 fedaisi hekim meslektaşlarıma ve

Yaşamını yitiren sağlıkçılarımızın anısına adanmıştır.

Covid denince…

Hastalıkla ifade edilen; Sanki “ Grip”.

 Ateş, nefes darlığı, dayanılmaz vücut-kas-ağrıları.

Türkiye ve dünya henüz virüsle başa çıkabilmiş değil.

Çünkü:

Son bir yıl özellikle öğrenciler için zor bir yıldı.

Çok olumsuz yönleri oldu,

Hem ailelere, hem de çocuklara

Sosyal, psikolojik, ekonomik…

Bugün farkındalık günü, dünya epilepsi günü; bizim günümüz! 950.000 epilepsiliye kucak açan tek epilepsi grubunun günü... Farkındalık gününde, farkındalığımızı hissedelim; hissettirelim...  

Aşılanmaya başladık yaşasın!

Bu hafta itibari ile 2 milyon.

Mart’a kadar ikinci dozlar tamamlanır öncelikli gruplara.

KİMLER ÖNCELİKLİ

Tarih yazımı Kovid öncesi (KÖ) ve Kovid sonrası olarak belirleyecek bu gün yaşadığımız olağanüstü halimizi.

Özellikle kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin yanmasıyla birlikte ülkemizin her bölgesinde karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşanıyor.

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında bir fotoğraf düştü haber ajanslarına. Acil servisin dış kapısının önünde sağlık çalışanları bütün hazırlıklarını yapmış ve hastalarını ayakta pür dikkat beklemekteydi.

Sağlamlığı geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle onaylanmamış bir otomobili satın alır mıydınız?

“Hayır” diyeceğinize eminim.

Peki ya toplumu, yeterliliği geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle belirlenmemiş hekimlere emanet eder miydiniz?

Türkiye’de bazı tıp fakülteleri, COVID-19 salgınının yakın zamanda yatışmayacağını öngörerek güz döneminin tamamını uzaktan gerçekleştirme kararı aldı. Pek çok öğrenci bu kararı “bravo, ne kadar da öğrencilerini koruyan bir yönetim” diyerek alkışlarla karşıladı. Ne mutlu onlara…

Tıp fakültesinde çok sıkıcı geçen bir teorik dersinizi hatırlayın.

Eğitici tek taraflı şekilde durmadan konuşuyor veya onu bile yapmayıp slayttan doğrudan okuyor.

Büyük bir kısmı birinci basamak sağlık kuruluşlarında kısıtlı imkânlarla çok daha basit vakaları çözmekten sorumlu sağlık hizmeti verecek olan öğrencilerimizi, üçüncü basamakta MR, BT, USG gibi imkânlar içinde ileri düzeydeki vakalarla eğitiyoruz.

Sizce burada bir sorun yok mu?

ŞİMDİ SAKİN OLUN VE O DETERJANI ELİNİZDEN YAVAŞÇA BIRAKIN..

27 Mayıs 1960 Hareketiyle halk sağlığı alanında yeni atılım gerçekleşmiştir. Milli Birlik Komitesi bu alanda köklü değişiklikler yapma kararlılığını devrimden hemen sonra açıklamıştır:

teyit. org sitesi Soner Yalçın'ın "Kara Kutu:Yüzleşme Vakti" kitabında 30 farklı kaynaktan 36 intihal yaptığını saptadı. İntihallerden biri de bana ait bir yazıdan yapılmış. İntihal (Aşırma) çok önemli bir hukuksal ve etik sorundur.