Konuk Yazar

Yazarın Yazıları

Yazıma 2015 yılında Türk Eczacıları Birliği tarafından “Kamuda Görünmeyen Bilgi ve Emek: Eczacı” temasıyla gerçekleştirilen Kamu Eczacıları Kongresi’ni anarak başlamak istiyorum.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası olan bugünlerde her sene farkındalık çalışmaları ile bir araya gelirken, iki seneden beri uzakta ama yanınızda olarak engellileri hatırlayıp; hatırlatıyoruz...

 

Bir tıp fakültesi öğrencisi, tıp fakültesinden mezun olup hekim olarak göreve başlamak için 6 yıllık eğitim sürecinde pek çok sınavdan geçer. Bu sınavlar, öğrencinin “hekimlik yapma ehliyeti”nin olup olmadığına dair sorgulamaların yapılması için vardır.

Dünya gündeminden eksik olmayan şiddet, sadece toplumlar, cinsiyetler arasında olmamakla beraber iş yerlerinde de görülmektedir. İşyerinde şiddet tehdit, dayak, bıçaklama, ateş etme, psikolojik travma, intiharlar ve intihara yakın olaylar ve her türlü tacizi içerir.

Covid-19 salgınının dünyada ve ülkemizde pik yaptığı süreçte, her ülke kendine göre bir takım tedbirler alarak ülke vatandaşlarını korumaya, gerekli tedbirleri almaya çalıştı.

Geçmişten günümüze insan-hayvan ilişkisi birbirini etkilemiş, değişen tüm koşullara bağlı olacak şekilde devam etmiştir. Günümüzde yerel yönetimler dahil olmak üzere bakanlıklar tarafından insanlık açısından koruyucu hekimlik amacıyla; sahipsiz, güçten düşmüş hayvanlar için ise tedavi ve rehabilitasyon amacıyla geçici hayvan bakımevleri kurulmuştur.

1-Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yemek düzenimiz özellikle oruç tutanlar için geçici de olsa değişecek. Sağlıklı bireylerde bir ayın oruçla geçirilmesinin vücuda faydaları nelerdir?

Bu yazı,

14 Mart haftası nedeniyle

Covid-19 fedaisi hekim meslektaşlarıma ve

Yaşamını yitiren sağlıkçılarımızın anısına adanmıştır.

Covid denince…

Hastalıkla ifade edilen; Sanki “ Grip”.

 Ateş, nefes darlığı, dayanılmaz vücut-kas-ağrıları.

Türkiye ve dünya henüz virüsle başa çıkabilmiş değil.

Çünkü:

Son bir yıl özellikle öğrenciler için zor bir yıldı.

Çok olumsuz yönleri oldu,

Hem ailelere, hem de çocuklara

Sosyal, psikolojik, ekonomik…

Bugün farkındalık günü, dünya epilepsi günü; bizim günümüz! 950.000 epilepsiliye kucak açan tek epilepsi grubunun günü... Farkındalık gününde, farkındalığımızı hissedelim; hissettirelim...  

Aşılanmaya başladık yaşasın!

Bu hafta itibari ile 2 milyon.

Mart’a kadar ikinci dozlar tamamlanır öncelikli gruplara.

KİMLER ÖNCELİKLİ

Tarih yazımı Kovid öncesi (KÖ) ve Kovid sonrası olarak belirleyecek bu gün yaşadığımız olağanüstü halimizi.

Özellikle kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin yanmasıyla birlikte ülkemizin her bölgesinde karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşanıyor.

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında bir fotoğraf düştü haber ajanslarına. Acil servisin dış kapısının önünde sağlık çalışanları bütün hazırlıklarını yapmış ve hastalarını ayakta pür dikkat beklemekteydi.

Sağlamlığı geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle onaylanmamış bir otomobili satın alır mıydınız?

“Hayır” diyeceğinize eminim.

Peki ya toplumu, yeterliliği geçerli ve güvenilir değerlendirmelerle belirlenmemiş hekimlere emanet eder miydiniz?

Türkiye’de bazı tıp fakülteleri, COVID-19 salgınının yakın zamanda yatışmayacağını öngörerek güz döneminin tamamını uzaktan gerçekleştirme kararı aldı. Pek çok öğrenci bu kararı “bravo, ne kadar da öğrencilerini koruyan bir yönetim” diyerek alkışlarla karşıladı. Ne mutlu onlara…

Tıp fakültesinde çok sıkıcı geçen bir teorik dersinizi hatırlayın.

Eğitici tek taraflı şekilde durmadan konuşuyor veya onu bile yapmayıp slayttan doğrudan okuyor.

Büyük bir kısmı birinci basamak sağlık kuruluşlarında kısıtlı imkânlarla çok daha basit vakaları çözmekten sorumlu sağlık hizmeti verecek olan öğrencilerimizi, üçüncü basamakta MR, BT, USG gibi imkânlar içinde ileri düzeydeki vakalarla eğitiyoruz.

Sizce burada bir sorun yok mu?

ŞİMDİ SAKİN OLUN VE O DETERJANI ELİNİZDEN YAVAŞÇA BIRAKIN..

27 Mayıs 1960 Hareketiyle halk sağlığı alanında yeni atılım gerçekleşmiştir. Milli Birlik Komitesi bu alanda köklü değişiklikler yapma kararlılığını devrimden hemen sonra açıklamıştır:

teyit. org sitesi Soner Yalçın'ın "Kara Kutu:Yüzleşme Vakti" kitabında 30 farklı kaynaktan 36 intihal yaptığını saptadı. İntihallerden biri de bana ait bir yazıdan yapılmış. İntihal (Aşırma) çok önemli bir hukuksal ve etik sorundur.